Konfrontacja ze szkodliwymi oparami

Konfrontacja ze szkodliwymi oparami

Dzień Czystego Powietrza obchodziliśmy raptem kilka dni temu.Z tej przyczyny warto nabrać nieco refleksji odnoszących się do sporego problemu, pojawiającego się na terenie całego kraju. Mowa tu bezdyskusyjnie o smogu, który potrafi być dla większości społeczeństwa naprawdę niezwykle katastrofalny. Niekorzystne toksyny, którymi oddychamy niemalże codziennie, niewątpliwie mają związek z rozprzestrzenianiem się obecnego koronawirusa, z którym zmaga się cały świat już niecały rok. Naprawdę warto cyklicznie objaśniać czym jest degradacja powietrza oraz jakimi metodami można z takim problemem walczyć.


Z okazji Dnia Czystego Powietrza raptem w kilku programach telewizyjnych został poruszony ten właśnie temat. Należy w głównej mierze mieć świadomość tego, że dzisiaj w naszym kraju zaczął się grzewczy sezon, a wraz z nim wrócił również problem ze smogiem. Ergonomiczne a także skuteczne ogrzewanie mieszkań to jeden z najkorzystniejszych sposobów na zapobieganie degradacji powietrza. Rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego zrelacjonował również, iż około połowę smogu w naszym kraju produkujemy sami w naszych domach. Uznał, że jeśli nie zniszczymy kotłów zanieczyszczających nam powietrze, nie rozwiążemy tego problemu.


Zespołów Elektrociepłowni PAK również przyłączył się do walki z zanieczyszczonym powietrzem. Prezes spółki Piotr Woźny oświadczył, że wyrabiana przez tę spółkę energia za około dziesięć lat będzie zeroemisyjna. Bądźmy świadomi też tego, że kłopot ze smogiem i z SARS-CoV-2 możemy ze sobą bezpośrednio połączyć. Plaga COVID najpierw dała o sobie znać w terenach o bardzo wysokiej degradacji powietrza, czyli we włoskiej Lombardii oraz przemysłowych regionach Chin.


W aspekcie smogu bezsprzecznie należałoby również orientować się, co zasadniczo jest fundamentalną przyczyną. A zatem jest to tzw. niska emisja, która odpowiada za wystąpienie w powietrzu co niemiara niszczycielskich substancji takich jak PM10, PM2,5, SO2 czyli dwutlenek siarki, szkodliwy nie tylko dla człowieka, ale również dla całego środowiska, dioksyny, a więc związki chemiczne, odpowiedzialne za pojawienie się nowotworów, NOx tlenki azotu, odpowiedzialne za dziurę ozonową czy też chociażby metale ciężkie. Znajomość tych wszystkich właściwości jest niepojęcie istotna, głównie z powodu naszego zdrowia oraz otaczające nas każdego dnia, zdrowe środowisko.